June 14, 2024
High school soccer: Southern California Regional pairings

BOYS’ SOCCER

SOUTHERN CALIFORNIA REGIONAL

DIVISION I

Quarterfinals, Tuesday, 5 p.m. unless of course famous

#8 Bakersfield Ridgeview at #1 JSerra

#5 Sunny Hills at #4 Encinitas San Dieguito

#6 Montclair at #3 Birmingham

#7 Citrus Hill at #2 San Diego St. Augustine, 3 p.m.

DIVISION II

Quarterfinals, Tuesday, 5 p.m.

#8 Santa Monica at #1 Escondido San Pasqual

#5 Agoura at #4 Santa Maria

#6 El Camino Real at #3 Lengthy Beach Poly

#7 Poway at #2 San Clemente

DIVISION III

Quarterfinals, Tuesday, 5 p.m. until observed

#8 Solar Valley Poly at #1 Quartz Hill

#5 Newport Harbor at #4 San Diego Issue Loma

#6 Santa Maria Pioneer Valley vs. #3 El Dorado at Placentia Valencia

#7 Palisades at #2 Los Alamitos, 4:30 p.m.

DIVISION IV

Quarterfinals, Tuesday, 5 p.m.

#8 La Jolla Country Working day at #1 Orange Lutheran

#5 La Jolla Bishop’s at #4 Palm Desert

#6 Animo Leadership at #3 Carlsbad La Costa Canyon

#7 Eagle Rock at #2 Littlerock

DIVISION V

Quarterfinals, Tuesday, 5 p.m.

#8 at #1 (seedings tba)

#5 St. Genevieve at #4 Reseda

#6 Oxford Academy at #3 Lompoc

#7 at #2 (seedings tba)

= = =

Seeding dependent on Southern Area Division 6 ultimate on Monday – the San Gorgonio-Victor Valley winner will be seeded first and be placed in the top 50 {b037f4174007d005f1ab9cb8d1aafc050eb5d7e8c07298e478acc145e540df6a} of the bracket, and the loser will be seeded 2nd and enter the bottom 50 percent of the bracket.

#7/8 La Jolla Preuss at #1/2 San Gorgonio

#7/8 Roybal at #1/2 Victor Valley

NOTES: Semifinals, Thursday, 5 p.m. Championships, Saturday, 5 p.m.

GIRLS’ SOCCER

SOUTHERN CALIFORNIA REGIONAL

DIVISION I

Quarterfinals, Tuesday, 5 p.m. unless observed

#8 Bakersfield Liberty vs. #1 Santa Margarita at Saddleback University

#5 Carlsbad La Costa Canyon at #4 Villa Park

#6 San Diego Cathedral at #3 Los Alamitos, 7 p.m.

#7 Oaks Christian at #2 San Diego Westview

DIVISION II

Quarterfinals, Tuesday, 5 p.m.

#8 El Camino Actual at #1 Hart

#5 Etiwanda at #4 Santee West Hills

#6 Santa Maria St. Joseph at #3 Harvard-Westlake

#7 Westlake at #2 San Diego County San Marcos

DIVISION III

Quarterfinals, Tuesday, 5 p.m. except mentioned

#8 Western Christian at #1 Moorpark

#5 Bishop Amat at #4 Cleveland

#6 Bakersfield Centennial at #3 Marina, 3 p.m.

#7 Portola at #2 San Diego Henry

DIVISION IV

Quarterfinals, Tuesday, 5 p.m.

#8 Ladies Leadership at #1 El Rancho

#5 Hemet at #4 Spring Valley Monte Vista

#6 South Gate at #3 Crean Lutheran

#7 Lompoc at #2 Granada Hills

DIVISION V

Quarterfinals, Tuesday, 5 p.m.

#8 Alliance Marine at #1 Ramona

#5 Magnolia at #4 San Diego Clairemont

#3 Larchmont vs. #6 Westminster La Quinta at Bolsa Grande

#7 San Diego Madison at #2 Carter

NOTES: Semifinals, Thursday, 5 p.m. Championships, Saturday, 5 p.m.