July 20, 2024
Texas high school soccer playoffs: Regional championship scores

The Ridge Point girls and Seven Lakes boys joined 22 other high school soccer teams earning state tournament bids during regional championship competition Saturday.

The UIL state soccer tournaments are scheduled for April 12-15 at Brikelbach Field in Georgetown, beginning with Class 4A semifinals on Wednesday.


Saturday’s regional finals

Girls

Class 6A

Region I
Lewisville Marcus 1, Southlake Carroll 0

Region II
Wylie East 2, Bridgeland 0

Region III
Ridge Point 3, Stratford 0

Region IV
Round Rock Westwood 3, Round Rock 0

Class 5A

Region I
Grapevine 4, Wichita Falls Rider 0

Region II
Frisco 1, Frisco Reedy 1 (Frisco wins PKs 5-3)

Region III
Georgetown 1, Belton 1 (Georgetown wins PKs 7-6)

Region IV
Smithson Valley 1, McAllen 0

Class 4A

Region I
Stephenville 2, Salado 1

Region II
Celina 6, Anna 1

Region III
Lumberton 3, Lorena 0

Region IV
Boerne 1, Davenport 0


Boys

Class 6A

Region I
Allen 1, Dallas Lake Highlands 1 (Allen wins PKs 5-4)

Region II
Sachse 2, The Woodlands 1

Region III
Seven Lakes 6, Dobie 0

Region IV
Dripping Springs 2, Brownsville Rivera 1

Class 5A

Region I
El Paso Bel Air 1, Midlotian 0

Region II
Frisco Lone Star 2, McKinney North 1

Region III
Pflugerville Connally 4, College Station 1

Region IV
Mission Sharyland 2, Leander Rouse 1

Class 4A

Region I
San Elizardo 3, Fort Worth Diamond Hill-Jarvis 0

Region II
Palestine 3, Jacksonville 2

Region III
Lumberton 3, El Campo 0

Region IV
Hidalgo 3, Boerne 2

UIL state tournament schedule

All games at Birkelbach Field, Georgetown

April 12
Girls 4A: Celina (27-0) vs. Boerne (26-2-0), 11 a.m.
Girls 4A: Stephenville (24-0-1) vs. Lumberton (21-2-1), 1:30 p.m.
Boys 4A: Palestine (30-1-1) vs. Lumberton (21-2-1), 4 p.m.
Boys 4A: San Elizardo (24-2-1) vs. Hidalgo Early College (22-7-3), 6:30 p.m.

April 13
Girls 5A: Comal Smithson Valley (27-0) vs. Grapevine (23-3-2), 9:30 a.m.
Girls 5A: Georgetown (25-0-4) vs. Frisco (22-2-2), Noon
Girls 4A final, 2:30 p.m.
Boys 5A: El Paso Bel Air (27-0-1) vs. Mission Sharyland (19-5-3), 5 p.m.
Boys 5A: Frisco Lone Star (22-1-2) vs. Pflugerville Connally (23-2-4), 7:30 p.m.

April 14
Girls 6A: Wylie East (28-0) vs. Ridge Point (23-0-5), 9:30 a.m.
Girls 6A: Lewisville Marcus (24-1-1) vs. Round Rock Westwood (13-4-8), Noon
Boys 4A final, 2:30 p.m.
Boys 6A: Seven Lakes (26-1-1) vs. Garland Sachse (21-6-0), 5 p.m.
Boys 6A: Allen (18-2-5) vs. Dripping Springs (14-11-2), 7:30 p.m.

April 15
Girls 5A final, 11 a.m.
Boys 5A final, 1:30 p.m.
Girls 6A final, 4 p.m.
Boys 6A final, 6:30 p.m.